Форелева ловля

Форель – відверто не особливо популярна в нашій країні риба, а її лов пов’язаний, як правило, з далекими поїздками та купою недешевого спеціалізованого оснащення. Характер та норов у форелі абсолютно непередбачувані, а її поведінка в кожну наступну хвилину здатна змінюватися до невпізнання. Хвилиночку, колеги! Все це багато в чому міф, нісенітниця та відмовки тих, хто не наважується поринути у невідомий, але безперечно неперевершений і ні з чим не зрівняний світ лову форелі. Друзі, повірте, це того варте в кожному епізоді буття.

Річкова форель

Так чим же ця плямиста й тендітна, на перший погляд, риба забезпечила до себе таку цікавість та викликала неабияку повагу? Для початку зізнаємося, що такого вправного, незламного, сильного, стрімкого й розумного хижака, як форель, більше немає. Навіть невеличка форелька в якихось двісті грамів здатна продемонструвати на виважуванні те, на що неспроможні та ж сама щука з судаком чи навіть головень з жерехом значно більші за розміром. Автор в жодній мірі не прагне принизити наших звичайних хижаків (бо сам їх полюбляє ловити сильно), та тільки хоче наголосити, що форелева риболовля – неймовірна по-своєму, таких відчуттів більше ніде не знайдеш. Та й чи варто шукати, коли все це уже існує?

Різновиди форелевої риболовлі

Принципово форелева риболовля поділяється на дві великі категорії: лов на течії (так званий «Trout Stream») та на закритих водоймах («Area Trout»). Незважаючи на величезну відмінність між цими різновидами форелевого мистецтва, одне й інше заслуговує надглибокої поваги. Доречно сказати й те, що рибалок, котрим поталанило одночасно мати справу як зі світом Trout Stream, так і з Area Trout, зовсім небагато. Занадто різні речі просто. По-своєму прекрасні, але різні. Сказане, ясна річ, ніяк не відміняє можливе прагнення присвячувати більше й більше часу улюбленому заняттю. Хай то буде «стрим» чи «ареа» – неважливо для справжнього поціновувача прекрасного.

Stream trout

Гірський потік, кам’яні пороги, окремі скелясті валуни, відшліфовані дрібні камінці, самотні плями глибини, поодинокі дерева на березі, кришталева прохолодна вода і шум живої природи. Вона всюди тендітна і щира. І десь там в, здавалося б, абсолютно пустому просторі суцільного мілководдя з’являється стрімкий силует місцевої хижачки – її Величності – Форелі. Ще мить, і її агресивний подих захоплює нашу блешню. А далі секунди блаженства в боротьбі з неймовірним суперником. Ще мить, і ми обережно, не торкаючись риби руками, звільняємо переможену, але не скорену рибу з безбородого гачка та відпускаємо назад на волю. І зустріч наша не забудеться, а може й повториться навіть – ми ж то рибу відпустили. Це і є Trout Stream.

На гачку

Бува й по-іншому. З футбольне поле водойма, вміло та старанно дбайливими господарями обсипана гравієм чи облаштована місточками для ходьби по них. Зручний під’їзд для авто, аерація води та форель, що час від часу вискакує на поверхню, демонструючи всім, що вона тут, справа лиш за малим – її перехитрувати. Спробуй, сміливцю! І це Area Trout у повній своїй красі.

Особливості Area Trout

Чи просто зловити форель у своєрідному «акваріумі»? Здається, немає ніяких проблем – закидай будь-яку приманку і хтось її обов’язково схопить. Та ось ти завершуєш десяту чи двадцяту проводку, ставиш чергову неймовірно уловисту раніше приманку, а відповіді все нема. Чому так? Що відбувається? Друже, ти не вгадав зі смаком місцевого хижака, а можливо не в тому горизонті його намагаєшся одурити. Це і є справжнісінький виклик твоїм умінням та вправності. Ти у грі.

О. Лисиця, в очікуванні...

Натхненно шукаєш, і таки здобуваєш довгоочікуване клювання. Воно сильне і яскраве, мов блискавка чи струму небезпечний дотик. Небезпечний, бо той, хто отримав цей заряд, навряд чи його забуде. Інфікований форелевою риболовлею буде шукати будь-яку можливість, щоби ще раз пережити ці величні відчуття.
Форель-красуня танцює на поверхні під акомпанемент фрикціону та зігнутого в бублик спінінга. Проґавив і дав послаблення? На півдороги форель звільняється від мізерного жала твоє блешні. Зійшла. Не шкода. Ти зрозумів тему, і вже наступна проводка приносить чіткий удар. Форель у підхваті.

А. Лисица

Обережно відпускаєш бранку. Туди ж приманку, де клювало. Далі ще клювання, потім ще. Ти все зрозумів. Повелитель місцевої риби? Не поспішай, бо знову тиша. Не думав же ти, що твоя хитрість буде вічно не розкритою? Форель уже цього не хоче – демонструй, будь-ласка, іншу гру приманки, підбери модель останньої, вгадай колір, вагу, горизонт, дальність лову.

Оснащення форелятника

Для лову форелі що на течії, що на ставках використовують дуже схожі снасті. Зазвичай знадобляться короткі (1,8-2,2 м) вудлища з тестом до 5-7 г достатньо м’якого характеру з відмінними в’яжучими характеристиками.

Спінінг для форелі
Фото В.Ткаченко

Це особливо необхідне, бо форель неймовірна у своїх кульбітах на виважуванні і навіть фрикціон дорогої котушки часто не здатен самостійно вберегти тоненькі жилку чи нитку від краху. Якщо мова не йде про відверто великі екземпляри (від 700 г, скажімо), то жилки 0,14-0,18 мм чи нитки #0.3 достатньо, щоби впоратися навіть з таким бійцем-важковаговиком. Коли ловлять з «плетінкою», то ставлять поводок близько метра довжиною все того ж діаметру 0,14-0,18 мм. Щодо приманок, то тут проблема вибору складніша на кілька порядків. По-перше, форель дуже прискіплива до дрібниць (що дика в гірській річці, що запускна з міського форелевого акваріуму). По-друге, жодна риба так часто не змінює свої смаки, як це робить форель. По-третє, хижачка в крапочку дуже швидко звикає до приманки і адаптується до риболова.

Все це й зумовлює те, що наш арсенал повинен налічувати безліч різних моделей (блешні, воблери, силікон – найбільш традиційні) та їх варіацій в кольорі, вазі, розмірі та інше.

Перспективи розвитку

Де форель можна половити в Україні? Якщо мова про «stream» йде, то це захід нашої держави і річки, що там протікають. Коли говоримо про «area», то це комерційні водойми, умови риболовлі на яких та їх розташування достатньо легко знайти в мережі Інтернет. Комерційних форелевих господарств поки небагато, але вони з’являються кожного року, відкриваючи нові можливості нашим рибалкам.

Вовкове озеро

Чи є популярним лов форелі? Попри певну екзотичність цього різновиду, даний вид лову стрімко набирає оберти, приковуючи увагу все більш широкого загалу. Чого тільки варті форелеві «ареа»-турніри з десятками тисяч онлайн-переглядів у прямому ефірі та в запису. А ось у 2013-му, коли в Україні це тільки зароджувалося, на змагання збиралося в середньому 35 учасників. Та з кожним роком масовість і цікавість до «ареа» росла, і вже починаючи з 2016-го на більшість змагань реєстрація закінчувалась буквально за півдня з моменту опублікування регламенту.

Александр Жадан

У 2017 році була зареєстрована Українська Форелева Ареа Ліга (UTAL), президентом якої є найбільш досвідчений в Україні форелятник – Олександр Жадан. Під егідою UTAL і проводяться зараз найбільш представницькі турніри з Area Trout в нашій країні, ведеться рейтинг спортсменів, визначаються квоти на участь у міжнародних змаганнях. У 2018-му році подано пакет документів до Федерації Риболовного Спорту України, щоби мати можливість в подальшому найкращим присвоювати звання майстрів спорту через Міністерство.

збірна України
Фото з сайту ФРСУ

Які здобутки наших форелятників на міжнародній арені? Поки що скромні. Хоча недавня бронза на світовій першості по «стриму» та срібло 2017-го року, дійсно дорогого варті. У нас обмаль полігонів для тренувань, небагато справжніх спортсменів з цього виду лову, але ми в Trout Stream прогресуємо і неодмінно переможемо. Що стосується «ареа», то тут справжня спортивна складова ще тільки попереду. Зараз ми проводимо достатню кількість яскравих турнірів, наші спортсмени мають високу кваліфікацію і певні здобутки за кордоном. Але всі ми чекаємо, що зовсім скоро Area Trout міжнародна Федерація (FIPSed) визнає окремим видом спортивного рибальства і запровадить традицію проведення всесвітніх першостей. Тоді відкриється нова сторінка «ареа».
Пориньте й Ви, дорогі друзі, при нагоді у цей до кінця непізнаний, але такий чудовий світ лову форелі!

Лисиця Олексій. м. Харків.

Чемпіон Світу, Чемпіон України, володар Кубку України,

Майстер Спорту Міжнародного Класу з риболовного спорту

 

Добавить комментарий