Риболовля в Угорщині, правила, цікаві факти, спостереження

Угорщина — країна що межує з Україною у межах Закарпатьської області. Рибалка в Угорщині не така вже й цікава ідея, на перший погляд. Ніби такі самі річки і озера, та сама риба, але диви ж, наче там її (риби), суттєво більше. І не сказати б що вони, угорці, принципово інакше ставляться до рибалки – правила рибальства у них відрізняються від наших несуттєво, проте є одне важливе «але» — вони виконуються.

Отже, якщо ви хочете дізнатись як рибалити в Угорщині аби не отримати штраф, які нюанси в оформленні документів, то з цього матеріалу ви про це дізнаєтесь.

Як оформити документи?

Документи для риболовлі в Угорщині

На початку 2016 я вирішив зробити собі посвідчення рибалки для Угорщини. Можливостей для цього було всього дві – оформити документи через посередника просто в Ужгороді, або з’їздити до Угорщини і зробити все там. Оскільки я володію угорською на відносно доброму рівні, тай живу поруч з кордоном, обрав другий варіант, зокрема ще й тому, що він дешевший. Але, для тих, хто можливо схотів би зробити собі таку посвідку, а мови не знає – розповім і про перший. Найголовніше, Угорщина дозволяє оформлення рибальських квитків для іноземців, зокрема тому, що у документах немає такої графи як «постійне місце проживання». Тому для оформлення українцю потрібний буде закордонний паспорт.

Спосіб №1: рибальські магазини Ужгорода

В Ужгороді угорський рибальський квиток зробити не важко. Щоправда коштуватиме ця радість близько 200 доларів. Очевидно, для місцевих рибальських магазинів це бізнес, тож вони продають послуги з оформлення цих документів на цілий сезон рибалкам, котрі не надто добре, або зовсім не володіють угорською. Ви сплачуєте гроші і надаєте такі документи:

 • 2 свіжих фото;
 • посвідчення особи (закордонний паспорт);
 • членський квиток УТМР.

Десь через місяць вам привозять пакет документів, що, за словами продавця дає право ловити по всій Угорщині протягом року. Але, сюрприз, насправді це документи на прикордонну зону на 100 км ділянку річки Тиса. Тому що в Угорщині нема можливості оформляти загально угорський дозвіл – на іншій території доведеться придбати денний квиток для лову вартістю приблизно у 100-150 гривень на наші гроші.

Фігуранти цього бізнесу певно вважають, що закарпатські рибалки навряд їздитимуть далі Токаю, де річний територіальний дозвіл вже недійсний, тож дезорієнтують своїх клієнтів без зайвих апеляцій до совісті.

Спосіб №2: оформлення в Угорщині

У декотрих рибальських магазинах вам можуть оформити квиток, за наявності необхідних документів. Ми робили все у рибмагазині села Мондок (Угорщина), що за 15 км від міста Чоп (кордон). Хазяїн магазину, як це часто буває, сам рибалка – Іштван Лайош, запропонував нам зробити річну посвідку на той регіон, у котрому ми частіше ловитимемо. Його можна було й не робити, але тоді на кожну рибалку потрібно було б купувати відловочний квиток, для цього треба заїздити у точки продажу (це і магазини і навіть цілодобові корчми, десь біля рибальських місць). Річний документ робив «вигідними» усі рибалки після 14-ї, тобто, виходило що якщо рибалити більше 14 днів на рік, то це дешевше.

Сама посвідка включає в себе:

 • Членська карта, що посвідчує вашу особу, членство в угорській спілці рибалок і те, що ви сплатили річний збір, та ознайомлені з правилами рибальства (його ціна 6500 форінтів – близько 650-700 гривень);
 • Щоденник рибалки, де потрібно відмічати виловлену рибу (якщо та не відноситься до неохоронюваної) та її кількість.;
 • Квитанцію про сплату податку на відповідний рік і водного збору (коштів, що підуть на забезпечення роботи рибоохорони, та членського внеску;
 • Відловочний квиток (на 1 день, або на цілий рік) на відповідний регіон (річний квиток на 100км ділянку Тиси коштував 1800 гривень на той момент).

Угорщина: щоденник рибалки

Іштван сказав, що мусить призначити нам іспити зі знання правил рибальства, і тільки тоді зможе видати квитки. Але додав, що якщо раптом ми маємо українські посвідчення, то цього буде достатньо (це не надто важлива формальність, як виявилось). Тому ми з колегою просто надали йому квитки УТМР, котрі оформили заздалегідь за 2 тижні до того. Цього виявилось достатньо (мокрої печатки де було фото рибалки, бо ж читати нашою угорець не міг) і нам одразу оформили усі документи після сплати. Забрати готові квитки ми мали за тиждень.

Для тих, хто хотів би ловити зрідка

Як я вже казав, разовий місцевий квиток для відлову коштує 100-150 гривень, але купити його можна тільки за наявності рибальського посвідчення.  Тобто це стане вам у 700 гривень за членську карту плюс потрібно буде брати квиток для денного відлову.

Ще один важливий нюанс: у кінці року квиток потрібно здати, якщо ви хочете отримати новий наступного року. Тоді членський внесок складе усього 500 гривень. Якщо ж пропустите рік – то наново складатимете іспити і сплатите знову повну суму за членський квиток.

Перші враження про угорську рибалку

Коли ми поїхали забирати квитки (а зробили ми це зрання), то одразу налаштувались і порибалити. Запакували до автівки по два фідери, по спінінгу і все необхідне знаряддя. Щойно о 10:00 Іштван Лайош прийшов до магазину, ми забрали свої документи і вирушили на найближчу ділянку Тиси. Місце ми визначили з супутникової карти, обрали те, до котрого найлегше було дістатись машиною до самої річки.

Тиса, Угорщина

Цікавий факт: раніше (до 2014) разовий відловний квиток можна було купити на окремі водойми без наявності рибальського членського квитка. Але, потому, було заборонено продавати разові ліцензії навіть на комерційних водоймах. Угорщина прийняла ці поправки через наших земляків… що системно і нахабно порушували правила внутрішнього лову на загальних та комерційних водоймах, перевищуючи норми вилову, смітячи, та забираючи рибу, яку у нерестовий період заборонено ловити.

Хоча наші знайомі (що вже рік прорибалили тут) і казали, що рибоохорони за рік не бачили зовсім, та ми з ними познайомились на першій же риболовлі. До нас інспектори підійшли вже за годину, як ми почали активно рибалити. Ввічливо привітались, спитали документи, спитали чи ми бува не маємо у садку судака (а якраз була заборона на його лов). Коли ми наявність судака заперечили, вони попрощались та пішли не заглянувши навіть у садок.

Угорський судак

Про саму ту першу рибалку враження якнайкращі. Умови були такі, що клював тільки дрібний підлящ та плітка (бо саме сходила повінь, річка була каламутна і рівень був високий). Але риба клювала дуже активно, її було багато і закидувати можна було будь-куди зовсім без підгодівлі. Після бідної закарпатської рибалки – справжній рай. Потім ми ще були на десятку рибалок, але часу на ґрунтовні поїздки не надто вистачало, тому 2016-й якось пройшов повз. Було кілька дуже непоганих рибалок на вудку на ставках та кілька фідерних сесій з середньою за розмірами рибою у значній кількості. Але знайомі регулярно радували мене у ФБ світлинами гарних трофейних риб упійманих на «великій воді». В основному ловилось у районі Токая на Тисі та Бодрозі.

Угорщина: Основні цікаві моменти з правил риболовлі

Найцікавіше, що як такої нерестової заборони в Угорщині нема – ви можете ловити рибу круглий рік. Але є нерестові періоди для кожного цінного, охоронюваного виду – у цей період, ви повинні негайно відпускати рибу цього виду назад до води, якщо вона раптом піймається. Не охороняється ряд видів, котрі можна виловлювати цілий рік не перевищуючи денної норми вилову до 7 кг сукупно (або 2 трофейні риби на загал). До неохоронюваних належать: лящ, плітка, червонопірка, карась, африканський сомик, верхоплавка.

Африканський сом

На всю іншу рибу діють правила «мінімально дозволеного розміру для вилову» і, для декотрих, кількості. Так, наприклад, головня можна брати скільки завгодно (до 7 кг сукупно), але його розмір має бути від 25 см. Тоді як судака можна брати до 3 штук, якщо кожна з особин більша за 30 см. Ще цікаво що на сома обмеження у період нересту 100 см, (тобто крупніших можна брати і ловити), а після нерестового періоду конкретно сома, вже можна брати від 60 см. Окунь теж має нерестовий період, коли його не можна ловити, але не має мінімальних розмірів.

Сом

Під час лову, усю виловлену рибу (крім нецінних видів) рибалка має одразу записувати у книжечку, де ведеться щоденник риболовлі (його дані у кінці року потрапляють до органів статистики, бо книжку ви маєте здати). Якщо риба цінного виду у садку є, а в книжці вона не записана – на рибалку чекає штраф. Угорщина запровадила чималі штрафи, найменший приблизно 80 доларів у перерахунку на зрозумілу валюту. У книжку також вноситься дата та час рибалки (від-до) риболовлі так код певної ділянки водойми (є на вказівниках поблизу водойми, та рибальских картах краю і в інтернеті). При переїзді на іншу частину водойми, де код змінюється, потрібно створювати новий запис. В кінці року рибалка має заповнити підсумок по виловленій рибі цінних порід і здати книжку у місці придбання квитка.

Є ще кілька загальних правил, котрі варто знати:

 • Одна людина може одночасно ловити не більш як на 2 фідери, вудки. Або на 1 закинуту донку і 1 спінінг, переміщуючись по берегу у зоні видимості донки. Вудилищ можна мати хоч 3 десятки, але закинутими у воду одночасно можуть бути лише 2;
 • Рибалка з човна дозволяється тільки за наявності рятувальних жилетів, нічних налобних ліхтарів і аптечки;
 • Для рибалки з берега на донку або фідер обов’язково мати підсак та садок;
 • Лов «на живця» дозволений тільки при використанні у якості наживки місцевого малька чи дрібної риби. Перевозити на інші водойми упійманого місцевого «живця» категорично заборонено!

Цікавий факт: Ти не можеш ловити у місці де є сміття – інакше тебе за нього оштрафують. Для того аби почати рибалку треба спочатку прибрати. Досить цікаве і корисне правило. Рибоохорона не мусить розбиратись хто насмітив, а якщо рибалці принципово ловити саме тут – то він прибере.

На загал, Угорщина має досить рибні водойми відносно наших. На великій воді одразу за самим кордоном ще не так – бо на українській частині Тиси великий пресинг браконьєрів, що промишляють у нас практично безкарно. А от трішки далі від кордону (буквально 50-70 км вже дуже добре). Окремої згадки заслуговують угорські стариці великих річок – крупна щука на 10-15 кг та окуні розміром більше ніж 1 кг тут норма, тоді як українські рибалки знаходять таку рибу не часто і не будь-де.

Карповий спорт та ловля басса

Угорщина країна, де тренуються кілька потужних команд по карпфішінгу. Угорські команди часто займають чільні місця на великих змаганнях по всьому світу. Тут добре розвинені комерційні водойми з дійсно трофейними коропами відомі по всій Європі – зокрема «Хутор Верба».

Угорський басс

Поблизу міста Ніредьгаза є кілька ставків, де розводять для спортивної риболовлі американського великоротого окуня – басса. Тут його можна половити без особливих дозволів. Для українських рибалок це найближче на карті місце, де вони можуть спробувати таку риболовлю.

Автор: Томаш Деяк — рибалка, що сповідує спортивний вид ловлі

 

 

 

Читайте також:

Риболовля в Угорщині, правила, цікаві факти, спостереження: 1 комментарий

Добавить комментарий