Риболовля у Словаччині

Чому в словацьких водоймах більше риби ніж у наших та угорських? Як навчити рибалок ставитись до природи та екосистеми з повагою? Чому словацькі рибалки мусять самі прибирати та облаштовувати водойми? Про все це ви дізнаєтесь із нашого матеріалу.

Правила риболовлі в Словакії

Словаччина наш західний сусід, один з найближчих. Мешканцям Закарпатської області навідатись до сусідів зовсім не проблемно, враховуючи поточну ситуацію з безвізовим режимом. Тож багато рибалок з Закарпаття їздять туди рибалити. Їздили б може і з інших областей країни, якби знали як і навіщо. Тож про це я тут спробую розповісти, виходячи з власного досвіду, та досвіду моїх найближчих колег.
Найперша причина «чому варто», рибалка у Словаччині – дуже «рибна», бо до водних ресурсів словаки ставляться серйозно: охороняють, примножують, законодавство щодо водойм дуже строге і виконується неухильно. Відповідь на запитання «як» ви знайдете у самому тексті.

Як отримати річну посвідку для рибальства в Словаччині?

Свою власну посвідку на риболовлю я оформив узимку 2018, на початку січня. Зауважу лише один момент для повноцінного посвідчення потрібні будуть знайомства. Тому що без постійного місця мешкання в Словаччині вам його не оформлять. Що ж, рибальські правила тут куди жорсткіші ніж у сусідній Угорщині. Зате, як вже було сказано, місцеві водойми ще багатші рибою ніж там. Для мешканців Ужгорода, до котрих належу і я, перетин словацького кордону буденна річ – кордон цей знаходиться одразу за містом. З центру до нього 10 хвилин автівкою. Тож посвідка на цілий рік – логічна річ.

Але! Відловочний квиток на одну рибалку можна купити без посвідки. І це чудовий варіант для тих, хто не може навідуватись до Словаччини надто часто, та спробувати порибалити там хотів би. Це називається «разовий дозвіл на риболовлю для чужинців».

Дуже багато правил, потрібно пам’ятати про безліч речей!

Про те що правил багато опосередковано говорить і сама рибальська книжечка. Вона утричі об’ємніша, наприклад, за угорську.

Набір документі включає в себе:

 • Членський квиток. Ви маєте належати до місцевої філії товариства рибалок. Окрім формального статусу це ще й зобов’язання про котрі нижче;
 • Місцевий дозвіл (на певний регіон – ревір, приблизно як наші райони – невелике містечко і 40-50 км навколо нього). У цьому регіоні вам доступні, окрім річок, усі неприватні стоячі водойми;
 • Всесловацький дозвіл. Його придбання опційне (необов’язкове). Він дозволяє рибалити майже на всіх проточних водоймах країни (окрім заповідних ділянок). Стоячі водойми у інших регіонах будуть доступні тільки по придбанню місцевого дозволу;
 • Перелік кодів водойм по всій Словаччині, аби рибалка міг орієнтуватись як заповнювати свій щоденник;
 • Буклет з законом Словаччини про рибальство;
 • Щоденник рибалки, куди вносяться дані про кожну риболовлю;
 • Чек, що засвідчує сплачену суму, та період, на котрий дозвіл видано;
 • Листок з крайовими особливостями рибалки у конкретному регіоні (в нашому випадку він не відрізняється від загального по країні, але є міські ради, що приймають певні поправки – тому потрібно бути уважним.

На загал, зі всесловацьким дозволом, повний пакет документів з оформленням вперше обійдеться у 136.20 євро. Наступного року вже буде трішки менше, біля 122 євро.

Для отримання посвідки необхідно пройти іспит на знання правил рибальства. У членському квитку зазначена дата проходження іспиту. Якщо у вас вилучать квиток за грубі порушення, для відновлення доведеться складати іспит повторно.

Цікавий факт: Ваш членський квиток місцевого товариства рибалок зобов’язує вас виконувати 3-4 рази на рік суспільно корисні роботи по водоймі разом з іншими членами клубу. Для цього проводяться так звані «бригади» (по-нашому суботники), з прибирання берегів річок, облагородження берегових ліній водойм, тощо. Якщо ви не з’явитесь на жодний суботник за рік, то при переоформленні дозволу заплатите ще 22 євро додатково (тому що ці роботи однаково хтось виконає за вас).

Словаччина — як дотримується порядок риболовлі?

На загал Словаччина та її законодавство у частині про любительську риболовлю дуже суворе. За його порушення передбачено не тільки адміністративну, але й кримінальну відповідальність. Наприклад, за риболовлю без документів можна отримати півроку в’язниці.
Самі словацькі рибалки дуже помірковані і активні у плані виявлення фактів браконьєрства або якихось інших протиправних дій на водоймах. Щойно словак виявить щось підозріле – він зателефонує до інспекції і вона приїде дуже швидко. Тут це не вважається «доносом» чи то пак чимось поганим, навпаки, вони свідомі того, що це їх водойми і від них залежить чи буде тут успішна риболовля у майбутньому. На рядових риболовних виїздах інспекторів зустріти можна лише зрідка.

Звичайний сдовацький окунь

Особливості словацьких правил риболовлі

Всі водойми краю діляться на кілька типів:

 • Коропові;
 • Харіусові;
 • Форелеві.

Відповідно до типу водойм, у них різні строки початку нерестової заборони. На харіусових та форелевих водах вона починається у середині листопада і діє до 15 квітня наступного року. Тоді як на коропових водах заборона вступає у дію 15 березня і триває по 15 червня. На харіусових водах у період нересту лов заборонений взагалі, а на коропових можлива любительська рибалка на 2 вудки, або фідери по 1 гачку. Спінінгування заборонене.

Цікавий факт: У Словаччині, в залежності від сезону, на певних видах водойм риболовля дозволена лише у певні проміжки часу. Наприклад, у травні та серпні на «пстругових» (форелевих) водах дозволено лов з 05:00 по 22:00, ви можете знаходитись на водоймі і в інший час, але закидувати приманку у воду можете тільки у цьому часовому проміжку.
Також, у періоди коли лов дозволено цілодобово, ви не маєте права ловити більше ніж 2 доби поспіль (на третю треба взяти відпочинок).

Графік лову риби

Норми вилову, та дозволений до вилову розмір риб, нерест

Словаччина має певні норми, є періоди нересту, у котрі не можна забирати певні види риб – їх просто потрібно відпускати. Також є обмеження на мінімальний розмір. Наприклад для щуки – 60 см. За меншу крупний штраф – від 50 євро.

Мінімальні розміри риби

Добова норма вилову нецінної риби – 7кг. На цінні породи діє обмеження – до 2 штук на день, дозволеного розміру. Наприклад судак та короп – цінні риби. Тобто за рибалку можна взяти наприклад двох коропів, або одного судака та одну щуку. Словаччина стимулюює ловлю саме трофейної риби. Усі результати рибалки повинно внести у щоденник, при переїзді на іншу водойму запис потрібно створювати заново. В кінці року у щоденнику підводяться підсумки і він здається. На основі відміток приймається рішення щодо продовження квитка.

Цікавий факт: словаки відносяться до рибалки меркантильно – рибу майже не випускають. І першим запитанням колег-рибалок словаків було: «а ви впевнені що вам, українцям, окупиться рибальський квиток?». У сенсі чи ми виловимо за рік стільки риби аби покрити вартість. Піймав-відпусти тут застосовують переважно спортсмени.

Кілька цікавих особливостей з правил:

 • Аби перебувати на водоймі з фідером обов’язково мати: підсак та садок;
 • Ловити рибу на живця заборонено, рибка повинна бути мертвою;
 • Під час нерестової заборони дозволена ловля тільки на річках – озера, ставки та стариці під забороною;
 • Для рибалки з човна не потрібно жодних додаткових дозволів якщо мотор менше 2,5 кінських сил, або електричний. Для потужнішого мотору потрібно буде отримати права на керування водомоторним засобом;
 • Є окремі водойми (на зразок величезного озера-водосховища Ширава) де рибу заборонено брати – тільки піймав-відпустив, це і заповідники, і нерестилища;
 • Словаччина забороняє чіпати рослинність на березі річок – не можна облаштовувати собі пірсів на березі, рубати дерева, кущі, косити прибережну траву (бо це ще одне джерело їжі для риби);
 • Якщо ти ловиш на спінінг, то не маєш права закидувати ще й фідер (як в Угорщині);
 • Рішення про те чи ти береш, чи не береш цінну рибу, потрібно приймати одразу. Бо її треба записувати до щоденника, куди вносять розмір риби у сантиметрах і час коли вона піймалась. Не можна робити так, що ти упіймав 10 коропів, запустив до садка, а потім вибрав найбільших. Якщо риба у садку, а в щоденнику нема запису – штраф;
 • Окрім форелі та харіусу є окрема ліцензія на вилов тайменя. Його можна взяти одного за день розміром від 70 см. Ліцензію видають на тиждень у період від середини жовтня до кінця листопада. Вона коштує 50 євро.

Певні власні спостереження

Головень ранньою весною

 • Головнева рибалка на річці подібній до Ужгородського Ужа, завширшки 30-40 метрів, настільки трофейна, що в наших умовах цього годі собі уявити. Ось кілька фото з рибалки що відбулась на початку лютого, серед зими. Риби, котрі ловились були не менші за 0,5 кг, відверта дрібнота майже не клювала. На загал за 2,5 годинну сесію було піймано і відпущено близько 10-15 кг головня на кожного. Найбільші особини були під 2кг. Годі й казати що потрапити на таку спінінгову рибалку в Україні майже нереально.

Головень 2

 • Словацькі водойми дуже і дуже рибні. Головним чином тому, що місцеве населення дуже вболіває за їх стан, тай певна частина коштів з вартості квитків йде на утримання і зарибнення водойм. Карасі розміром по 42-45 см і вагою під 2 кг досить частий трофей у фідерщиків на малих річках, як і лящі 3-4 кг. Мала риба майже не ловиться.

Звичайний словацький судак

 • На озері Домаша (Словаччина) (100 км від кордону) та на озері Ширава звичним є розмір окуня від 700 грамів до 1-1,5 кг, судака від 2-3 кг, і щук 8-10 кг. Коропа у річках та озерах безліч і ним додатково зариблюють водойми щорічно. Навіть якщо врахувати вартість одноденної рибалки (17 євро) для іноземців, на декотрі водойми Словаччини їхати справді варто. Риби тут багато, але її бережуть. Напевно ці речі пов’язані між собою.

Автор: Томаш Деяк — рибалка, що сповідує спортивний вид ловлі

Добавить комментарий