Спінінг. Човен

Спінінгістові потрібен човен!

Із цим твердженням могли б посперечатися любителі ультралайту, мисливці за окунями, головнями чи фореллю. Але ж вони не сперечаються: все досить очевидно. Щоб полювати за хижаком професійно, ловити велику рибу, ловити її багато – потрібно покинути прибережні мілководні зони, сісти у човен і вийти на простори великої річки чи водосховища. Там круті звали в русло та ями, там фортеці із старих гілок і дерев, окуповані та обжиті зубатим плем’ям. Гідна здобич десь у далечіні, в глибині… ті, хто не уявляє риболовлі без розрахунків на трофей, без потужних снастей і великих приманок, давно зробили свій вибір. У човен – і на простори. У будь-яку пор року, в будь-яку погоду… спінінгіст-профі вміє екіпіруватися так, щоб у процесі не докучав ні холод, ні дощ, щоб рибальську шхуну не збив із курсу вітер, не залило водою. Завжди з уловом, завжди з достойним – ось кредо спінінгіста на човні.

Олексій Лисиця - класне фото зі щукою.

Такою риболовлею захоплюється весь світ. Залишаючи за кадром ловлю морського хижака, де свої закони і звичаї, зауважимо: полювання зі спінінгом в річках, озерах та водосховищах не менш захоплююча та різноманітна. Ті, для кого в першу чергу важлива здобич, вибирають простий шлях: буксируючи приманку за повільно пливучим човном, рано чи пізно пропливеш над активним хижаком, який схопить монотонно вібруючий воблер. Можна також скористатись ехолотом і прокласти свій маршрут там, де концентрація хижака висока: по краях підводних канав чи старого русла водосховища, над прибережним перекатом в річці. Це троллінг – риболовля багата, але досить пасивна.

Риболовля з човна найбільш ефективна за наявності сучасних гаджетів.

Але ті, хто по духу спортсмен, хто надає перевагу активному пошуку і чесній ловлі, діють інакше. Тільки класичний спінінг відкриває справжній простір для пошуку та творчості: різноманіття приманок і стилів їх подачі, спеціальні снасті, особливі тактики пошуку дають рибалкам цілковиту незалежність від сезонної зміни активності хижака, гарантують улов на будь-якій водоймі, в будь-яку погоду, від весняних паводків і до самого льодоставу. Щука й окунь, судак і сом – будь-яка здобич доступна, якщо рибалка готовий долати кілометри в пошуках, вперто підбирати ключик, коли знайдена стоянка пасивного хижака.

Ловля з човна – найвищий щабель розвитку спінінгового стилю риболовлі. Найрізноманітніша, найдобутливіша, найвисокотехнологічніша. Човен можна і потрібно використовувати практично на будь-якій водоймі: на невеличких надувних човниках спінінгісти виходять на ставки та річкові затоки, а для великої води споряджають серйозні, потужні катери.

Надувний човен - найкраще рішення для невеликих водойм.

Цілком зрозуміло, що спортивна її версія – також вершина рибальського спорту. І це не підлягає обговоренню: у всьому світі змагання зі спінінгу з човна вважаються найбільш престижними та видовищними. Преміальні суми для призерів затьмарюють розум (до півмільйона доларів лише за перше місце), а ще ж – розкішні призи від відомих спонсорів, масовість, видовищність, ажіотаж… це Bassmaster Classic, світовий риболовний турнір №1. Щоб виграти в такій битві, потрібно бути найкращим у всьому. Дрібниць немає: Велика Гра спінінгістів стає не лише змаганням у майстерності володіння снастями і розумінні поведінки хижака.

Потужність двигуна - одна з переваг спортсменів на змаганнях.

Для перемоги потрібен найшвидший катер із потужним двигуном, найсучасніший ехолот, який дасть уявлення про рельєф і структуру дна на великій площі, ідеальне позиціювання уловистих точок за супутниковим навігатором. Замість якоря – безшумний електродвигун, який утримує човен на місці завдяки своєму процесору, замість куканів – пристрої-аератори, де риба зберігається живою до зважування і подальшого відпускання. Екіпірування, що дозволяє рибалці не звертати увагу на погоду, найсучасніші снасті та приманки… Спортсмен, який обрав спінінгову ловлю з човна, опиняється на вістрі прогресу риболовних технологій свого часу. Впираючись у спортивну версію ловлі спінінгом із човна, беручи участь у доступних за часом і місцем змаганнях, він прогресує з великою швидкістю, в короткі терміни освоюючи суперсучасні снасті, найефективніші технічні прийоми тактики пошуку хижака на будь-якій водоймі. Включається в «гонку озброєння» — наявність правильного човна, потужного двигуна, кращого ехолоту стає не капризом, а життєвою необхідністю. Успіх спортсмена вже не залежить від удачі – улов забезпечений завдяки досвіду, навичкам, обладнанню.

Спортсмени-риболови перед стартом.

Звичайно ж, такі спортсмени є по всьому світу. Є вони і у нас: спінінг із човна за правом рахується одним із провідних напрямків у Федерації Риболовного спорту України. У кожній з обласних федерацій є досить потужний осередок спінінгістів із човна: за результатами обласних турнірів відбираються учасники національного Чемпіонату та Кубка України. Ці турніри проводяться щорічно, їх переможцям і призерам присвоюються спортивні звання, аж до майстра спорту України. Звичайно ж, і національна збірна формується з тих спортсменів, хто показав найкращі результати в цих головних турнірах минулого сезону. Формується – і заявляється на участь у Чемпіонаті Світу.

Змагання зі спортивної ловлі риби з човна.

Ці турніри проводяться Міжнародною федерацією зі спортивної ловлі риби в прісній воді (FIPS-ed) з 2007 року. Наша збірна бере участь у них із 2009-го – і не просто представляє Україну, а є фаворитом, нійбільш титулованою командою із двох десятків національних збірних, які брали участь у цій головній Грі спінінгістів, які використовують човен для полювання на класичного хижака: щуку, судака, окуня, жереха, сома. На сьогодні в активі збірної України чотири перемоги (2009, 2012, 2014, 2016) і срібло в 2010-му. У загальнокомандному рейтингу ми займаємо перший рядок. Це свідчить про високий клас українських спортсменів, неймовірну командну гру й особисту майстерність її учасників. Імена Дмитра Корзенкова та Андрія Мельника, Юрія Орлова та Костянтина Швабія, Олега Демидко та Андрія Красовського, Олега Коноваленко та Юрія Петрала – чемпіонів світу з ловлі спінінгом із човна в командному й особистому заліку – вписані в історію риболовного спорту навічно.

Дмитро Корзенков та Андрій Мельник - чемпіони світу 2012.Та цей список і зараз відкритий. Риболовний спорт розвивається по всьому світу, його кров – масовість руху, постійний притік нових учасників. Ті, хто стане найкращими спінінгістами в третьому десятилітті XXI сторіччя – сьогодні, можливо, тільки починають свій шлях до риболовного спорту. Той, хто готовий викладатись до кінця, хто присвячує кожну вільну хвилину відкриттю секретів майстерності і дорожить кожною можливістю добути часточку спортивного досвіду, потрапляє до збірну, і вийде на старт, щоб перемогти найкращих спортсменів світу в незнайомій досі країні, на небачених раніше водоймах. Буде важко – та у нас є школа, є дух найкращої в світі команди і звичка перемагати. Гімн України ще не раз звучатиме на світових першостях, а наш прапор буде піднято вище за всі прапори.

Командне Золото Чемпіонату Світу 2012 року зі спортивної ловлі риби з човна

Так буде – якщо ви завтра вийдете на старт. Саме ви, якщо приймете цей виклик.

Олег Сізон, риболов-спортсмен, спінінгіст,

Майстер спорту України, бронзовий призер ЧС-2016

ексклюзивно для Рейтингу Риболовів України

Добавить комментарий