Спінінг. Берег

Спінінг — класичний варіант лову риби цією снастю, початково, передбачає ловлю з берега. Так повелося від початку часів, з моменту, коли геніальному рибалці прийшла в голову думка про «ловлю риби вертінням» — саме так виглядає це поняття в буквальному перекладі. Стоїш на березі, закидаєш блешню в воду. Крутиш ручку котушки — приманка пливе і грає, риба клює. Так було завжди, кілька століть вже. І так буде.

На світанку.

Так буде, навіть не дивлячись на те, що ловля з човна здається більш простою і добутливою. Чого простіше: приплив до риби, як би далеко від берега вона не була. Розгледів її на екрані ехолота, підсунув під самий ніс гачок. Не подобається приманка — дістав з коробки другу, п’яту, хоч соту … запаси в ящиках практично необмежені, адже на собі їх не тягати. І давай, набивай мішок. Заманливо?

Не для всіх. Рибалки, які цінують в риболовлі в першу чергу її красу, її початкову логіку, були і будуть завжди. Спінінгіст в своїй стихії, риба — у своїй. Вона далеко? Склади далекобійну снасть і навчися закидати подалі. Для цього буде потрібен тонкий шнур, з яким важко впоратися з трофеєм? Вчися перемагати мистецтвом, а не грубою силою. Хижак вередує, не хоче брати? Його право. А ти оволодій технікою подачі приманки, зрозумій: не так важливо, що пристібнуто до застібки. Набагато істотніше, в якому горизонті і з якою швидкістю це перемішується …

Трофейний судак

Стати майстром

Не прагни бути добувачем — стань майстром. Дай рибі фору: ти людина. Ти розумніший, сильніший — значить, повинен бути і благородним, і щедрим. Твоя насолода — зловити тоді, коли зловити непросто … не прагни до кілограмів улову, нехай метою стане ідеальне розуміння процесу, майстерне володіння снастю. Берегова риболовля зі спінінгом — красива, розумна рибалка! І долучитися до неї легше, ніж до будь-якого іншого виду ловлі. Не потрібен ні човен, ні мотор, ні ехолот. Навіть не дуже потрібен автомобіль: адже водойми, в яких живе хижак, є скрізь, навіть у двох кроках від будинку, навіть в межах міста. Спінінгістові-береговику, по суті, для початку потрібно дуже мало: вудлище, котушка, шнур. Невелика коробочка з витратними матеріалами і приманками, поляризаційні окуляри, і звичайно ж фотоапарат. Головний убір від сонця, легкий одяг, сандалі. Все, можна вийти на берег літньої річки і спробувати своє рибальське щастя. Перший крок до берегового спінінгу не вартий практично нічого.

Береговий спінінг. Риболов в очікувванні кльову.

Якщо легка снасть заспівала в руці, якщо співає і душа рибалки, якщо річка прихильна до нього і подарує першу здобич (а вона подарує, звичайно, не вам першому і не вам останньому) — процес пішов. Береговий спінінг дозволяє прогресувати дуже швидко: за якийсь рік-два багато таємниць підводного світу відкриються наполегливому, не шкодуючому часу і сил любителю. Він обросте необхідним спорядженням, навчиться розбиратися в снастях, підбирати приманки. Зрозуміє життєві цикли хижака і закони полювання за ним в будь-яку погоду, протягом всього сезону відкритої води. Спочатку забудуться слова “невдала рибалка” — прийде розуміння: безцінне саме по собі єднання з природою і водою, чисте золото — кожна крупинка інформації, добута самостійно. Потім ви раптом виявите: немає більше такого поняття, «не клювало”. Риба клює завжди!

Початок зими пора трофеїв.

Зрозумівши це, можна зупинитися в розвитку, відпочивати на рибалці душею і тілом. Це ж прекрасно: досягти гармонії з природою, завжди повертатися не тільки з позитивними емоціями, а й з уловом. Може бути, цього достатньо … але не для всіх. Рибалки — невгамовне плем’я, майже в кожному живе дух суперництва. Прагнення не тільки до досконалості, але і до змагання: нужбо, хто ловить краще за всіх?

Щуча - це хижак!

Зрозуміло, що спершу це виливається в демонстрацію уловів: ось моя риба! А ось моя, вона більше! А у мене п’ять, а у мене десять … в кожному, навіть самому короткому оповіданні про вдалу риболовлю відчувається не тільки радість за свою удачу і прагнення нею поділитися, але і гордість добувача: ось як я можу, а що можете ви? Це теж вічно, і це по-своєму красиво … але фото красивих риб зазвичай не дають відповіді на головне питання. Тим не менш, де тут частка рибальського успіху, а що залежало від майстерності? Хто більш умілий рибалка, той, хто здобув величезного сома в краях, де водойми рибні, а хижак неляканий (такі краї все ще є на Землі), або його колега, котрий наловив окунів в доступній всім річечці, що тече прямо у місті?

Гарні окуньці!

Спортивний спінінг

Для тих, кого це питання зацікавило всерйоз, є тільки один шлях. Це — шлях в риболовний спорт — лише там, на змаганнях, в умовах, коли всі виходять на старт одночасно, місце і час обмежений, а снасті і техніка лову відповідають єдиним правилам, можна достовірно визначити найсильнішого. Рибальський спорт багатоликий; звичайно, існує і берегова версія спортивної лову спінінга. І не просто існує: завдяки своїй доступності та масовості, є однією з найпопулярніших різновидів спортивної риболовлі в Україні.

Чемпіонат України з лову риби спінінгом з берега.

Змагання по береговому спінінгу проводяться як по класичному хижаку (в залік йдуть окунь, щука, судак, сом …), так і по вирощеній в спеціальних розплідниках, запущений у водойму форелі. Під егідою Міністерства у справах спорту і молоді в Україні створена Федерація Рибальського спорту України, обласні Федерації риболовного спорту. У всіх цих організаціях береговий спінінг існує як окремий напрямок, по якому проводять офіційні Чемпіонати та Кубки областей. За підсумками цих змагань в первинних організаціях відбираються найкращі спортсмени — з них формуються Збірні команди областей, що зустрічаються в турнірах національного рівня: Чемпіонатах і Кубку України. Переможцям та призерам цих турнірів присвоюються спортивні розряди і звання: все відбувається в точності так само, як у футболі, плаванні або боксі. Можна виконати норматив кандидата в Майстри Спорту або Майстра спорту України, оформити свій результат встановленим порядком, і отримати на руки заповітне посвідчення МСУ з риболовного спорту, оформлене відповідним Наказом міністерства. А що ж далі?

Срібло Чемпіонату світу 2017 року.

Далі, як і в будь-якому спорті — міжнародна арена. Кращим спінінгістам-береговикам країни, визначеним за підсумками минулого сезону, надається право поборотися за вихід в національну Збірну і захищати прапор України на найближчому Чемпіонаті Світу з берегового спінінгу. У цих супертурнірах наша Збірна бере участь з 2007 року, стартувавши на VII Чемпіонаті: незважаючи на об’єктивні складності (в даний час Чемпіонати Світу проводяться з ловлі форелі в гірській річці, в Україні такої рибалки практично немає, а в світі вона надзвичайно популярна і суперники тому дуже сильні), Україна вже досягла на цьому терені перших успіхів. У 2016-му році наша команда, очолювана тренерами Валентином Усковим і Олегом Верезубом, капітаном Денисом Потилицьким і керівником спінінгового Напрямку ФРСУ Кирилом Чебаном, завоювала в Словаччині перші нагороди: командну «бронзу» ЧС. А в 2017-му році досягла ще більш вражаючого успіху, вигравши в Італії «срібло», поступившись в найжорстокішій боротьбі тільки господарям Чемпіонату.

Збірна України на Чемпіонаті світу - 2017 в Італії.

Як бачите, Гра йде всерйоз. Рибалка, який дійсно вирішив довести свою силу і майстерність у відкритій чесній боротьбі, має для цього всі можливості. Вступ в обласні Федерації доступний кожному бажаючому, турніри проводяться регулярно, їх кількість більш ніж достатня. Правила Гри за ці роки відшліфовані так, що перемогти завдяки випадкової удачі стало абсолютно неможливо. Навіть на первинних обласних турнірах залік йде по сумі місць в декількох (як правило, трьох) турах однієї Гри; тому випадково зловити одну велику рибу і перемогти таким чином не може ніхто. Потрібно сильно виступити в різних зонах, в різний час доби, з різними суперниками … частенько при цьому виходить, що тактика і навіть техніка виявляються абсолютно різними. Виграє той, хто постійно ловить більше всіх: для цього вже недостатньо рибальської майстерності та бездоганного володіння снастю. Гнучкість розуму, миттєве реагування на зміну ситуації, постійне відстежування дій суперників і навіть безпосередня боротьба, заснована на грамотному переміщенні в зоні змагань і «перехопленні» виграшної техніки … в загальному, коли мова йде про сильного і успішного рибалку-спортсмена, незрозуміло вже, хто ж він більшою мірою, спортсмен чи рибалка. Ставки високі, і конкуренція в цьому спорті дуже жорстка.

Приємний бонус на змаганнях!

Фестивальний рух

Чи існує «лайт-версія» спортивного берегового спінінга, чи може початківець рибалка, який побоюється конкуренції зі спортсменами-профі, спробувати свої сили в якихось менш суворих випробуваннях? Зрозуміло. Фестивальний рух розвинений в спортивному береговому спінінгу надзвичайно. Завдяки ентузіазму спортсменів і допомозі спонсорів (зазвичай це виробники знарядь для риболовлі, регіональні дилери світових брендів, просто небайдужі до риболовного спорту підприємці та організації), спінінгові фестивалі проводяться у всіх регіонах нашої країни вельми регулярно. Їх кількість, мабуть, навіть перевищує число офіційних турнірів; правила і регламент часто бувають спрощені, вступні внески за участь знижені або навіть скасовані зовсім. Береговий спінінг, на момент завершення другого десятиліття XXI століття, став в Україні по-справжньому масовим рухом.

Загальне фото зі змагань у Карпатах.

Якщо ви не просто рибалка, що віддає перевагу ловлі спінінгом з берега над усіма іншими різновидами риболовлі, а хочете стати справжнім майстром і схрестити спінінг у відкритій боротьбі з суперзірками цього спорту, якщо поважаєте Правила любительського рибальства і готові грати чесно, дотримуючись писаних і неписаних законів Fair Play, якщо відпускаєте спійману рибу зі спокійною і легкою душею (всі берегові турніри та фестивалі проводяться за принципом Catch & Release) — спортивний спінінг чекає вас. Приходьте, грайте і перемагайте!

Олег Сізон, риболов-спортсмен, спінінгіст

Майстер спорту України, бронзовий призер ЧС-2016

ексклюзивно для Рейтингу Риболовів України

Добавить комментарий